Виступ в рамках енергетичної конференції Адама Сміта «Чоловіки та жінки в енергетиці»

25 лютого 2020 в рамках Українського енергетичного форуму відбувся нетворкінг-ланч «Жінки та чоловіки в енергетиці».

В заході взяла участь Юлія Рибак, де озвучила наступні тези впровадження Данської моделі гендерної рівності:

 • Данія впевнено та успішно рухається до досягнення гендерної рівності
 • В Парламенті ефективно функціонує Комітет з гендерної рівності, Міністр з гендерної політики
 • Близько 40 % в Парламенті саме жінки на чолі із Прем’єркою Mette Frederiksen
 • жінки отримують більш високі університетські ступені, ніж чоловіки, відповідно прогнозується, що їхнє кар’єрне просування в майбутньому зростатиме більш швидкими темпами
 • В освітній підготовці у STEM-галузях (наука, технології, інженерія, математика) в Данії спостерігається значне відставання у поріанянні з такими країнами як Франція, Німеччина та Швеція
 • Саме у енергетичному секторі Данії спостерігається найбільший гендерний дисбаланс (через через непривабливі умови праці для жінок в проектно-конструкторських роботах, інжинірингу, виробництві​ та встановленні ​обладнання,​технічній​підтримці, однак в сфері вищої адміністрації, консалтингу домінують жінки)

Які саме інструменти застосовують для подолання дисбалансу?

 1. Формула дуже проста: визначити, спланувати, діяти та перевіряти ефективність!
 2. Для визначення інструментом виступає «гендерний аудит» – на законодавчому рівні закріплено обов’язкове звітування всіх компаній/організацій в державному та приватному секторах із штатом від 10 працівників щодо рівня доходу за гендерною ознакою.
 3. Планування: -менторські програми стимулюють жінок до кар’єри саме у STEM – галузях. Дослідження в Данії встановили, що менторство є більш вагомим фактором для впливу на вибір жінок, тоді як на чоловіків більше впливають фінансові винагороди.
 4. Уряд планує заохочувати участь саме жінок у секторі відновлювальної енергетиці: Данія поставила амбітну мету щодо зменшення викидів парникових газів на 70% до 2030 року та переходу на 100% ВДЕ, Тому саме в цьому секторі наразі йдуть пошуку інноваційних новітніх рішень і доля задіяних жінок стрімко зростає! можливості жінок відіграють значну роль у переході до чистої енергетики, а гендерне різноманіття стимулює новітні шляхи впровадження технологій.
 5. Скандинавські країни об’єдналися для подолання гендерних диспропорцій в енергетиці в мережу Nordic Energy Equality Network, яка слугує майданчиком для вирішення проблемних питань, обговорення плану дій та обміном найкращими практиками, зокрема під час останнього засідання учасники визначили, що для забезпечення більш стійкого розвитку в енергетичному секторі необхідно включити більше жіночих цінностей women values?‍?

Що ми можемо запозичити як успішний кейс у Данії?

 1. Гендерна рівність на робочому місці: рівна оплата праці, умови праці та можливості кар’єрного росту (в Данії надається 1 рік оплачуваної декретної відпустки та батьки розділяють його між собою (у рівній пропорції); спеціальний робочий графік для працівників, у яких є неповнолітні діти (Нещодавнє опитування ОЕСР продемонструвало, що чоловіки в Данії займаються більше роботою по дому та дітьми, ніж чоловіки у будь-якій іншій країні світі.
 2. На законодавчому рівні закріпити обов’язкове звітування щодо рівня доходів за гендерною ознакою
 3. Створити інститут гендерної рівності
 4. Розвивати професійні ініціативи та мережі жінок в енергетиці, однак в цьому напрямку саме Жіночий енергоклуб України вже успішно працює!

Організаторами події виступили Жіночий енергетичний клуб України та Adam Smith Conferences Ukraine.